
Фантомні болі (фантомно-больовий синдром) – це біль, який людина відчуває на місці втраченої кінцівки. Цей феномен досі не до кінця вивчений, хоча й спостерігається в більшості пацієнтів після виконеної операції. Біль відчувається попри фізичну відсутність відповідної частини тіла. Через оманливі відчуття, людина може спробувати взяти якийсь предмет відсутньою рукою або стати на ампутовану ногу. Найчастіше такий біль вщухає через кілька років, але, на жаль, не всі пацієнти проходять цей синдром. Раніше лікарі вважали, що причиною таких болів можуть бути неврони, що утворюються на місці перерізаного нерва, але навіть їх хірургічне видалення не давало великого результату: біль залишався колишнім без будь-яких значних змін. Поки що лікарі не змогли знайти розгадку цієї таємниці. Медицина не може ґрунтовно полегшити або зовсім усунути цю проблему в житті людей, які перенесли ампутацію.
Існує навіть шкала інтенсивності фантомного болю:
0 – відсутній біль;
2 – легкий біль;
4 – помірний біль;
6 – виражений біль;
8 – сильний біль;
10 – нестерпний біль.
Такий біль відчувається по-різному ще й за своєю природою. Певні люди відчувають: поколювання, печіння, уявні «удари струмом», здавлювання або просто відчуття присутності ампутованої частини тіла. Також відомі випадки, коли відчуття змінюються в залежності від її становища в просторі та можливих дотиків до кінцівки.
Пропонується три варіанти надання можливої допомоги в такій ситуації: хірургічний, медикаментозний і немедикаментозний методи вирішення задачі.
Важливо також напевно відрізнити фантомний біль від фізіологічного, що може проявитися через невдалу операцію, нарост невром у місці перерізу нерва (які при виявленні потрібно видалити якнайшвидше), неправильно підібраного протезу або неграмотного користування ним самим пацієнтом.
У разі виникнення ФБС спочатку обов'язково треба звернутися до лікаря, щоб переконатися, що причини больових відчуттів не криються в фізіологічних проблемах.
Медикаментозне лікування усуває біль тимчасово, поки діють медикаменти, тому покладатися виключно на таке рішення свого питання не рекомендується.
З немедикаментозних методів своєю ефективністю відзначилася гіпнотерапія, яка з недавніх пір набирає свою популярність через через постійне отримання позитивних результатів. Завдяки гіпнотерапії пацієнти можуть значно знизити або повністю прибрати болючі відчуття.